Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Tokat - TurhalTokat - Turhal
HasanlıHasanlı
KöyüKöyü
wwwwww
.hasanli..hasanli.
orgorg

Takip Edin Takip Edin

Çeşitli Bilgiler Çeşitli Bilgiler


Kaydol
E-Bülten E-Bülten

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
İletişimİletişim Formu Formuinfo@hasanli.org

HASANLI KÖYÜ’NDE ESKİ DÜĞÜNLER

HASANLI KÖYÜ’NDE ESKİ DÜĞÜNLER

HASANLI KÖYÜNDE DÜĞÜN: Düğün törenlerinin apayrı b ir yeri vardır köyümüzde yardımlaşmanın en üst düzeyde olduğu günlerdir düğün günleri.Düğünde önce damadın ailesi tarafından danışık yemeği verilir. Bu yemekte köyün ileri gelenleri Düğün ile ilgili hazırlıkları yapılır ve çevre köylerden gelecek misafirlerin ağırlanması v e bu misafirlerin kimlerde konuk edileceği konuşulur.
Birinci Gün: Perşembe günü öğleden sonra davul zurna yada saz eşliğinde damadın evinin önüne bayrak direği dikilir ve düğün başlar.
Tüm köylüler düğüne okunur (davet edilir) davet şeker ile yapılır. Ayrıca davul zurna tarafından düğün bitene kadar her sabah gün doğmadan sabah seheri (Bir tür yöresel müzik çalarlar)

İkinci Gün: (Damat yıkama günü) Cuma günü sabah düğüncüler gelmeye başlar yani misafirler bunlar davul zurna ile karşılanır çalgı eşliğinde düğün evine götürülür. Ve düğün evinde düğüncülere (misafirlere) pekmezden yapılmış şerbet ve keşkah verlir. Daha sonrada Türk kahvesi ikram edilir ve kahveciye bahşiş verilir. Hayırlı olsun derler ve evden ayrılırlar. Öğleye doğru Damadı köy yunağına yıkamaya (Çimdirmeye) götürürler. Damat yıkamaya gitmeden önce meydanda çalgılar eşliğinde tıraş edilir. Yol boyunca davul zurna eşliğinde oyunlar oynanarak halaylar çekilerek köy yunağına varılır ve damat yıkanana kadar meydanda oyunlar devam eder. Kız tarafının hazırladığı bir bohça çalgı eşliğinde damat tarafına verilir. Bu bohçanın içinde çamaşırlar vardır ve damat’a verilir.
Damat giyinir ve çıktıktan sonra Al (kırmızı) bir bez çeşitli pullarla süslenmiş (kefiye) omzuna taktıktan sonra bir meydana oturur Damadın boynuna düğüncüler tarafından töre dedikleri çeşitli kumaşlar damadın boynuna asılır. Küçük bir takı merasimidir

(Töreleme). Tekrar yola çıkılır aynı şekilde çalgılar halaylar eşliğinde yol boyunca geri dönülür. Damadı sağdıç evine bıraktıktan sonra davul zurna ekibi düğün evine dönerler.
Düğünde sorumlu bir kişi (Düğün kahyası) vardır. Davul ekibinde sorumlu (Yiğit başı) bu kişi elinde Türk Bayrağı ile Düğün bitene kadar davul zurna ekibiyle beraberdir.
Daha sonra çalgı ekibi çevre köylerden gelen misafirleri köy girişinde karşılarlar ve çalgılar eşliğinde düğün evine getirirler ve düğün devam eder.

Yozucu: Damadı yunağa yıkamaya yola çıktıktan sonra yozucuda evden çıkar bir sandığın içinde çeşitli hediyelerle genelde yiyecek içecek yakalanmadan kız evine girerse onun için övünç kaynağı olur. Eğer yakalanırsa herkesin istediğini yapmak zorunda kalır genelde Eşek’e ters bindirip türkü söylettirilir eğer türküde söylemezse siyah isle yozucunun yüzünü karalarlar.
Üçüncü Gün: (Kız yıkama günü) Cumartesi günü yine çalgılar eşliğinde gelin almaya gidilir davul zurna eşliğinde gelini babasının evinden çıkarılır burada duygusal anlar yaşanır yine çalgılar eşliğinde yola çıkılır. Yalnız gelinin yıkanacağı yunak damadın yıkandığı yunağın tersinde bir yunak olur. Gelin Yıkandıktan (Çimdikten) sora tekrar davul zurna eşliğinde yola çıkılır yine halaylar çekilerek dönülür.
Dönüşte gelini kız başları (arkadaşları) dan birinin evine götürülür ve gelin gece evine döner. Ve kına gecesi yapılır yöresel oyunlar halaylar oynanır.

Yiğit Yolu: Kız tarafından hazırlanan içinde yiyecek ve içeceklerin bulunduğu bir bohçadır. Düğün bittikten sonra damadın arkadaşları ve yiğit başı birlikte yerler.

Dördüncü Gün: (Gelin alma günü) Pazar günü sabah gün doğmadan davul zurna ekibi ve düğüncüler Gelinin kapısına gelirler. Gelin Pırtısını (elbisesini) giyer al yeşil duvağını (Al duvak) bağlarlar.Gelinin beline kuşağını kardeşi bağlar. Bu sırada gelinin Annesi ve yakınları kızlarından ayrılacak olmanın verdiği üzüntüden dolayı maniler (Türküler) Eşliğide ağlarlar. Bu arada davul zurna yöresel müzik (Gelin Ağlatma) yı çalar. Sözleri şöyledir.
Atlarını tepe tepe geldiler, Geldilerde avlumuza doldular, Ananın elinden seni aldılar, Ağla gelin bacım günündür bu gün müzik çalınır.
Gerçekten o an ağlamamak mümkün değil Gelin tarafı için çok üzüntülü Damat tarafı içinde gelin almanın mutluğu vardır.
Gelin çıkmadan önce gelini küçük kardeşleri tarafından kapı köslenir. Bahşişi verildikten sonra kapı açılır ve gelin çıkarılır. Gelini Anadolu süsleriyle süslenmiş Ata bindirirler ve yola çıkarlar Gelinin çehizide atlara yüklenir. konvoy önünde at koşturulur düğüne renk katsın diye halaylar eşliğinde yola devam eldir.
Gelinin geçeceği yolda bekleyen çobanlar yola koç veya teke çıkarırlar.
Gelin eğer koç veya tekeyi atın bu tarafından öbür tarafına atarsa teke veya koç (saçu) gelinin olur. Atamazsa bahşiş verip yola devam ederler. Yine köyün gençleri yollara ip çekerler bunlarada bahşiş verilerek geçilir.
Ve nihayet damadın evinin önüne gelinir. Gelin attan inmiyor bağırırlar ve bahşiş alındıktan sonra gelin attan indirilir Evin önünde bekletilir.İçinde kuru yemiş ve elma bulunan bir tabağı Damat alır damın üstünden çıkar ve elindeki tabağı Gelinin kafasınadan aşağı döker.
Ondan sonrada kaynana gelinin ayaklarını önüne küp kırar ve Gelin evin eşiğini öperek kapıdan içeri girer.
Geline önceden hazırlanmış bir şerbet verilir gelinin tatlı dilli iyi huylu olmasını ifade eder. Dışarıda bekleyen gençler bayrak direğini sallayarak direğin başındaki soğanı düşürürler soğanı yakalayana bahşiş verilir,Bayrak direği sökülür.
Düğün Yemeği: Tüm köylüler tekrar yemeğe davet edilir. Çok özel çeşitli yöresel yemekler yapılır. Bu arada düğüncüler meydanda toplanırlar At yarışları ve yağlı güreşler düzenlenir bu yarışlar davul zurnanın coşkulu müziği eşliğinde yapılır birinci gelenlere ödüller verilir. Yarış ve güreşlerden sonra çevre köylerden gelen misafirlerinde katılımı ile düğün yemeği başlar.
Asıl bahşiş (takı) bu yemekte toplanır yenilir içilir ve öğleden sonra düğün sona erer.
Duvak Yemeği: Düğün bittikten bir gün sonra Damat evine gelen gelinin duvağını açmak için gelinin akrabalarının da katıldığı damat evinde yenen yemektir. Yemekten sonra duvak açılır.Bu yemeğe sadece bayanlar katılır.
Hazırlayan: Duran BAYDEMİR
duran.baydemir@gmail.com

 

Sayfa Üretim süresi :0,1411

© 2013 hasanli.org
Hasanlı Köyü Web Portalı | Tokat Turhal http://www.hasanli.org

Tam Ekran