Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Tokat - TurhalTokat - Turhal
HasanlıHasanlı
KöyüKöyü
wwwwww
.hasanli..hasanli.
orgorg

Takip Edin Takip Edin

Çeşitli Bilgiler Çeşitli Bilgiler


Kaydol
E-Bülten E-Bülten

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
İletişimİletişim Formu Formuinfo@hasanli.org

HASANLI KÖYÜ´NÜN TARİHİ

 

HASANLI KÖYÜ’NÜN TARİHÇESİ

Hasanlı Köyünün ilk kurulduğu tarih Rivayete göre 1785 yılı Köye ilk gelen kişi Kör kahya bu kişi Sivas’a bağlı Öykü Köyünden bir göç sonucu Ailesiyle birlikte 1785 yılında İlk önce Hasanlı Köyünün Kıran bölgesinde bulunan Akpınar mevkiine gelmiştirler. Akpınar mevkiinde çok kış olduğundan dolayı Hasanlı köyünün şimdiki yeri (Eski Köy) ün Kıl keçilerinin barınması için daha uygun olduğu için burada kalmaya karar verirler.
Kör Kahyanın buraya geldiğinde Bekir ve Ali adında iki oğlu vardır. Bekir’in beş oğlu Ali’ninde Hasan adında bir oğlu vardır. Hasan’ın Hem Babasın bir oğlu hemde çok çalışkan olmasından dolayı zamanla maddi durumu çok iyi olmuş,yani ağa olmuş eskiden durumu iyi olanlara zengin olanlara yani ağalara kahya denilirmiş. Hasan Kahyalar geçimlerini Keçilerin sütünden elde ettikleri peynirleri Kağnılarla Amasya’ya götürüp satarlarmış Hasanlı Köyüne daha sonrada Takat taraflarında bir kabile daha gelmiş bu kabilenin adı (Tantanlar)
Hasan Kahyanın Kabilesinin adı ise (Doksanlar) Daha soranda Yine Tokat taraflarından Karakaya Köyünden bir kabile daha gelmiş bu kabilenin adıda (Cıbırlar) Bunlardan sora ise doğu taraflarından bir kabile daha gelmiş bu kabilenin adı (Kara Ahmetler)
Hasanlı Köyüne en son gelen kabile Almus’un Hubyar Köyünden Esiri Derviş’in kabilesi
Zamanla köy büyümüş ve gelişmiş Hasanlı Köyünde Köyün ağası yani Hasan kahya çok sevilir ve sayılırmış bu yüzden Köyün adıda Hasan daha sonrada Hasanlı olarak kalmış.
Köyde (Doksanlar) (Cıbırlar) ve (Kara Ahmetler) bu üç kabile. Tokat Almus Hubyar Köyünde bulunan (Hubyar Ocağı) na bağlıdır.
(Tantanlar) Kabilesi ise Tokat Almus Varzıl Köyünde bulunan (Kul Hümmet Ocağı) na bağlıdır.
Hasanlı Köyünün Eskiden çok ormanlık olduğu köyün yaşlıları tarafından anlatılmaktadır.
Mesela Şimdi çalını bile bulunmadığı Çaylar bölgesinde eski çobanların Ağaçta ağaca Geçdiği söylenir.

Hazırlayan: Duran BAYDEMİR
duran.baydemir@gmail.com

 

Sayfa Üretim süresi :0,162

© 2013 hasanli.org
Hasanlı Köyü Web Portalı | Tokat Turhal http://www.hasanli.org

Tam Ekran